Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna PSKO - Forum dyskusyjne
Forum Polonii Bułgarskiej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

YES YES YES
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna -> Polonia Bułgarska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Seba
**



Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia

PostWysłany: Pią 18:56, 09 Lis 2007    Temat postu:

Donald Tusk odebrał nominację z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Skończyły się czasy politycznej wojny - obiecał. Zaprzysiężenie przyszłego rządu lider PO zapowiedział na przyszły piątek, a expose - tydzień później.
- To najważniejszy dzień w moim życiu – tym stwierdzeniem desygnowany na premiera Donald Tusk godzinę po nominacji rozpoczął konferencję prasową. - To jest dzień, kiedy po wielu miesiącach ostrego konfliktu mogę powiedzieć, ze czasy politycznej wojny zakończyły się. Chcę przyrzec, że Polska stanie się państwem wolnym i solidarnym – obiecał.
Wspomniał też, że liczy na współpracę z prezydentem w polityce zagranicznej. - Będziemy reprezentowali wspólnie interes Polski za granica, i chciałbym, żeby ta współpraca była nacechowana zaufaniem – mówił.
Zaprzysiężenie 16 listopada, expose tydzień później
Tusk poinformował, że nowy rząd zaprzysiężony zostanie w przyszły piątek (16 października), a tydzień później, już jako premier, wygłosi expose przed Sejmem i poprosi o wotum zaufania. Główne tezy expose zostaną skonsultowane z Waldemarem Pawlakiem, szefem PSL. Na razie premier obiecał „uwolnić energię Polaków od nadmiaru przepisów i biurokracji” i bezlitosne ścigać przestępców, także tych u władzy.
Tusk: przyjąłem do wiadomości wątpliwości prezydenta
Lider PO obiecał, że skład rządu poznamy jeszcze przed zaprzysiężeniem. W ciągu 24 godzin lista ministrów trafi na biurko prezydenta, następnie poinformowana zostanie opinia publiczna.
Nazwisko rzecznika nadal tajemnicą
Dziennikarze próbowali wyciągnąć od Tuska więcej personalnych informacji, ale bezskutecznie. W kwestii kancelarii zdradził tylko, że jego najbliższymi współpracownikami będą Sławomir Nowak i Tomasz Arabski, wspierani przez odpowiadającego za bezpieczeństwo Pawła Grasia. – A nazwiska rzecznika rządu wam nie zdradzę - tę tajemnicę traktuję jako najsłodszą. To będzie przyjemna niespodzianka – dodał.
Nie spodziewał się serdeczności
Pytany o uroczystość nominacji (bardzo krótką) i rozmowę z prezydentem, Tusk stwierdził: - To nie było przyjęcie towarzyskie, przygotowywałem się, że współpraca nie będzie łatwym chlebem. Nie spodziewałem się serdeczności. Ważne, że nominacja jest w tej czerwonej teczce. Sprawdziłem to.
W kwestii wątpliwości prezydenta co do składu rady ministrów, lider PO przyznał, że „przyjął do wiadomości opinie prezydenta, nie podzielając ich”.
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim
Bez sielanki
Uroczystość desygnowania Tuska na premiera odbyła się w sali "Hetmańskiej", jednej z mniejszych w pałacu prezydenckim. Nominacja potrwała niespełna minutę. W błysku fleszy Tusk odebrał z rąk prezydenta czerwoną teczkę z nominacją, politycy uścisnęli sobie dłonie i na tym oficjalna ceremonia się zakończyła. Desygnowany na premiera i prezydent zniknęli za drzwiami innego pomieszczenia. Spotkanie zakończyło się po niespełna 20 minutach.
Kamiński: bez sielanki
- To nie była sielanka. Rozmowa dotyczyła ministerstwa sprawiedliwości i obrony narodowej. Pan Tusk potwierdził, że kandydatem na to pierwsze stanowisko jest Zbigniew Ćwiąkalski, a na szefa MON - Bogdan Klich – zdradził Michał Kamiński, minister Kancelarii Prezydenta, który był obecny podczas tego spotkania. Jak dodał, kandydatura Ćwiąkalskiego budzi niepokój Lecha Kaczyńskiego, "bo jest to człowiek, który broni Henryka Stokłosy i pisze opinie prawne dla Ryszarda Krauze".
Prezydent powtórzył też swoje wątpliwości co do Radka Sikorskiego na stanowisku szefa MSZ. Lech Kaczyński ma się jeszcze przed zaprzysiężeniem spotkać z Tuskiem w tej sprawie, żeby zdradzić mu "nowe fakty o charakterze tajnym".
Chlebowski: to była krótka uroczystość
Krótka uroczystość
Oglądający transmisję z uroczystości partyjny kolega premiera-elekta Zbigniew Chlebowski – jak mówi – nie zdążył się nią nacieszyć. - Była krótka. Spodobał mi się ten fragment, gdzie Donald upewniał się czy w tej teczce którą otrzymał od prezydenta na pewno jest jego nazwisko – komentował w TVN24 Chlebowski.
Jak wyglądało desygnowanie Jarosława Kaczyńskiego
Dzisiejsza uroczystość desygnacji Donalda Tuska na premiera w niczym nie przypominała uroczystości z lipca 2006 r., kiedy na to stanowisko nominowany był Jarosław Kaczyński. Nominacja odbyła się w jednej z mniejszych sal Pałacu Prezydenckiego. Obyło się bez przemówień i składanych publicznie prezydenckich życzeń oraz bez obecności pozostałych najważniejszych osób w państwie. Nie było aplauzu, oklasków i blichtru. Lech Kaczyński w milczeniu, z pochyloną głową i bez cienia uśmiechu wręczył nominację Tuskowi i uścisnął jego rękę. Potem prezydent gestem zaproszenia pośpiesznie wskazał desygnowanemu na premiera drzwi.
Jarosław Kaczyński odbiera nominację od Lecha Kaczyńskiego, lipiec 2006 r.Kiedy prezydent wręczał nominację Jarosławowi Kaczyńskiemu nominacja miała miejsce w najważniejszej sali Pałacu Prezydenckiego. Lech Kaczyński życzył przyszłemu premierowi powodzenia „w tworzeniu zrębów IV RP”. Potem desygnowany na premiera przemawiał. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli udział m.in. Marszałek Sejmu Marek Jurek, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, ustępujący premier Kazimierz Marcinkiewicz, członkowie jego rządu oraz kierownictwo PiS.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Hugo
**



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:42, 10 Lis 2007    Temat postu:

Niespodzianek nie było - skład rządu podany przez Donalda Tuska potwierdza wcześniejsze domysły. Radek Sikorski bierze MSZ, Grzegorz Schetyna - MSWiA, a Waldemar Pawlak - gospodarkę. Wciąż nieobsadzone są resorty rozwoju regionalnego, pracy i środowiska.
Tusk zdradził swoich kandydatów na ministrów w drodze z posiedzenia Rady Krajowej PO, na której Platforma zdecydowała jednogłośnie o koalicji z PSL. Ministrem edukacji zostanie Katarzyna Hall, kultury - Bogdan Zdrojewski, obrony narodowej - eurodeputowany Bogdan Klich, a nauki i szkolnictwa wyższego - europosłanka Barbara Kudrycka.


Prawdopodobny skład rządu Donalda TuskaResort sprawiedliwości obejmie prof. Zbigniew Ćwiąkalski, ministrem skarbu ma zostać Aleksander Grad, resortem finansów ma kierować Jacek Rostowski, a infrastruktury - Cezary Grabarczyk. Ministerstwo zdrowia przypadnie Ewie Kopacz, a sportu - Mirosławowi Drzewieckiemu.

Tusk poinformował, że ma dwie "świetne kandydatki" na ministra rozwoju regionalnego. Jedną z nich - według nieoficjalnych informacji - jest Elżbieta Hibner.

Lider Platformy poinformował też, że nie zapadła jeszcze decyzja jak PO i PSL podzielą między siebie resorty pracy i środowiska. Jeśli to PO weźmie środowisko, ministrem najprawdopodobniej zostanie prof. Maciej Nowicki.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jerzy1
****



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 58 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa-Burgas

PostWysłany: Nie 7:33, 11 Lis 2007    Temat postu:

Ponad połowa Polaków (53,3 proc.) uważa, że Donald Tusk powinien włączyć w skład swojego rządu Radosława Sikorskiego, jako szefa dyplomacji - wynika z sondażu SMG/KRC dla "Faktów"
Co piąty (20,6 proc.) ankietowany jest jednak przeciwnego zdania, a niewiele ponad co czwarty Polak nie ma na ten temat zdania (26,2 proc.).
- Wierzymy, że koalicja przetrwa pełną kadencjęPolacy wierzą również, że zawiązująca się właśnie koalicja PO-PSL przetrwa pełną - czteroletnią kadencję. Przekonanych o tym jest 55,9 proc. badanych. Wątpliwości ma co trzeci (32 proc.), a 12,1 proc. respondentów nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

O co chodzi w sprawie Sikorskiego?

Przeciwko kandydaturze Radosława Sikorskiego mocno występuje prezydent Lech Kaczyński oraz politycy PiS. Lech Kaczyński Spotkał się nawet w tej sprawie z Donaldem Tuskiem. Ten po spotkaniu z prezydentem stwierdził jednak, że "nie ma sprawy Radosława Sikorskiego" i że jest spokojny o jego osobę. W sobotę potwierdził, że Sikorski jest kandydatem na szefa MSZ.
Polacy chcą Sikorskiego

Radio ZET poinformowało w piątek, że tajne materiały, o których cały czas mówi prezydent, to nagrania ze spotkań towarzyskich z udziałem b. szefa MON, na których miał on dużo opowiadać o współpracownikach, ministrach i rządowych tajemnicach. Kancelaria zaprzeczyła tym informacjom. Michał Kamiński w specjalnym oświadczeniu nazwał je kłamstwem i prowokacją wymierzoną w osobę i urząd prezydenta. Minister podkreślił, że ani prezydent, ani jego Kancelaria nie dysponują żadnymi nagraniami dotyczącymi Sikorskiego, a zastrzeżenia wobec niego są udokumentowane i mają inny charakter.

Sam Sikorski również zaprzecza tym informacjom. Jak mówi, jest ofiarą "czarnego PR".

Tymczasem koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wasseramnn zapowiedział, że Donald Tusk pozna materiały dotyczące Sikorskiego dopiero gdy uzyska dostęp do materiałów ściśle tajnych. Radził również, by Donald Tusk zaufał w tej sprawie prezydentowi.


Post został pochwalony 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aga
*****



Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 138
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 76 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 9:29, 11 Lis 2007    Temat postu:

Pasjonaci organizują paradę ulicami Warszawy w historycznych mundurach i uzbrojeniu polskich oddziałów wojskowych. Oficjalne uroczystości państwowe odbędą się przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
89 lat temu zakończyła się pierwsza wojna światowa, a Polska znów pojawiła się na mapie Europy. Dziś narodowe Święto Niepodległości. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta odprawa wart. W uroczystości wezmą udział najwyższe władze państwowe, prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu będzie towarzyszył prezydent Litwy Valdas Adamkus.
Częścią obchodów trwających od czwartku w wielu miastach są imprezy kulturalne. Ulicami Warszawy z okazji Dnia Niepodległości przejdzie wielka defilada historyczna. Odbędzie się także uroczysty koncert poświęcony Ignacemu Paderewskiemu.
W Poznaniu 11 listopada to jednocześnie święto św. Marcina, patrona miasta. Poznaniacy tego dnia objadają się marcińskimi rogalami - lokalnym specjałem, wypiekanym tylko tego dnia - ale za to w ilości kilkuset ton.
11 listopada 1918 roku podpisano akt kapitulacji Niemiec. W Polsce przywódca ruchu niepodległościowego Józef Piłsudski objął naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi. Kilka dni później ogłosił powstanie państwa polskiego obejmującego wszystkie wyzwolone ziemie polskie. Choć granice niepodległej Polski nie były wówczas ustalone, to ten dzień pozostaje oficjalnym początkiem odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej.


Post został pochwalony 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marcin
*



Dołączył: 12 Lis 2007
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: W-wa; Sofia

PostWysłany: Pon 13:06, 12 Lis 2007    Temat postu:

Sikorski w MSZ zagraża państwu”
J. KACZYŃSKI: MEDIA TERRORYZUJĄ DZIENNIKARZY, BY PISALI ŹLE O PIS

Kaczyński: Sikorski zagraża interesowi państwa
PAP- Radek Sikorski w MSZ zagraża interesowi państwa. Nie powiem jak, bo to tajne informacje – twierdzi Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla dziennika „Polska” premier mówi też o terroryzowaniu dziennikarzy, pozyskiwaniu inteligencji i relacjach z Radiem Maryja.
- Zastrzeżenia wobec Radosława Sikorskiego nie przeraziły zanadto Donalda Tuska... One jeszcze nie zostały przekazane Tuskowi. Nic więcej nie powiem – stwierdził prezes PiS. – Są to informacje, które zagrażają interesowi państwa? – dociskali dziennikarze. – Tak uważam – odparł były premier.
Dostało się też innym kandydatom na ministrów. Grzegorz Schetyna (przyszły szef MSWiA) to, zdaniem Kaczyńskiego, „włoski piłkarz, który łamie nogi konkurentom”. Zbigniewowi Ćwiąkalskiemu (kandydat na ministra sprawiedliwości) był premier zarzuca, że „został wzięty z rynku prawniczego” i ma „powiązania, które teraz wychodzą”. – Gołym okiem widać, że Platforma jest nieprzygotowana – podsumowuje były premier.

Pytany, czy Tusk będzie silnym premierem, prezes PiS odpowiedział: - Władza będzie się koncentrować nie tylko wokół jego osoby. Uważny obserwator życia publicznego musi dostrzec też rolę w tym wszystkim Jana Krzysztofa Bieleckiego – dodał.

Media: koniec merdania ogonem, czas na procesy

Według Kaczyńskiego PiS jest i było obiektem niezasłużonego medialnego ataku. – Zostaliśmy przez media uznani za agresorów, mimo że agresja leżała po stronie PO. Stosowane są wobec nas wciąż te same nieuczciwe chwyty – uważa prezes PiS. – Merdanie ogonem w odpowiedzi na agresję nic nie da. Teraz po prostu wytoczymy procesy – zapowiada.

Zdaniem byłego premiera medialne ataki na jego partię to skutek nie tyle osobistej sympatii dziennikarzy, tylko „czegoś dalej idącego”. – Według mnie w niektórych redakcjach obowiązuje zasada – jak chcesz pracować, musisz atakować PiS. (...) – Stworzono terror, z którego wynikało, że jak ktoś nas nie atakuje, to jest reżimowym dziennikarzem. Łobuzem – dodaje.

Pytany o przyszłość PiS i walkę o elektorat wielkomiejski (który w najmniejszym stopniu w wyborach poparł partię Kaczyńskiego) były premier stwierdził. – Na pewno spróbujemy go pozyskać. (…) Co do metody to trudno dziś mi mówić o tym, jak to zrobimy. Ale musimy ją znaleźć. Rozważamy spotkania z grupami inteligencji – zdradził Kaczyński. Mają to być spotkania w formie „domowej, półprywatnej”.

Pytany, czy pozyskaniu inteligencji nie przeszkodzą bliskie relacje z Radiem Maryja, były premier stwierdził: - Także to będziemy się starali tłumaczyć przedstawicielom inteligencji. Zapytać ją o wolność słowa – zapowiedział Kaczyński. – Mnie się tam mogą pewne rzeczy podobać, a pewne nie. Ale nie rozumiem, dlaczego miałbym konieczne wytaczać jakieś wojny temu radiu. (…) Lubię chodzić do Radia Maryja – podsumował.

„Tusk powinien zdjąć czarne okulary”

Na koniec były premier doradził swojemu następcy: - Radzę Donaldowi Tuskowi, żeby uczciwie przyjrzał się temu, co się wydarzyło w Polsce przez ostatnie dwa lata. Żeby jednak zrzucił czarne okulary, choć wcale nie musi zakładać różowych, i rozejrzał się dookoła. I żeby w końcu doszedł do wniosku, że wiele rzeczy warto kontynuować - zachęca Jarosław Kaczyński.


Post został pochwalony 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aga
*****



Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 138
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 76 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:07, 14 Lis 2007    Temat postu:

Rząd Jarosława Kaczyńskiego odziedziczył rosnącą gospodarkę, lecz nie zrobił nic, aby ją wzbogacić, w istocie prowadził antyreformy - pisze w środę w bułgarskim dzienniku "Dnewnik" Leszek Balcerowicz. Jednocześnie w programie "Co z Polską" ekonomista radzi, co musi zrobić nowy rząd, aby powtórzyć cud gospodarczy Irlandii.
- Ustępujący gabinet blokował prywatyzację, przejmował publiczne media, przekształcał prokuraturę w narzędzie propagandy politycznej, a deregulację i reformę podatkową pozostawił na papierze - ocenia były wicepremier i szef NBP. - Dlatego klęska PiS w wyborach wywołała ulgę w Europie, co powinno stać się nauką dla nas wszystkich - dodaje Balcerowicz.

Walka z korupcją i ... reformami

- Wbrew rozpowszechnionemu twierdzeniu, zwycięstwo Kaczyńskich nie wynikało ze "zmęczenia reformami", ponieważ w latach 2000-2005 nie było żadnych poważnych reform z wyjątkiem ambitnej, lecz częściowo zablokowanej próby konsolidacji podatkowej - uważa Balcerowicz.

Jak podkreśla, w 2005 roku gorącym problemem w Polsce była korupcja i PiS ogłosił walkę z nią swoim głównym celem, a krytykowanie takiej kampanii jest ryzykowne. Tymczasem wiele badań wskazywało na ograniczenie korupcji już przed przejęciem władzy przez braci Kaczyńskich. Korupcję należy zwalczać u jej źródeł, tworząc dobre prawo mowi Leszek Balcerowicz.

- Oczywiście, Polacy nie powinni się godzić z obecnym poziomem korupcji, który jest w rzeczywistości znacznie niższy, niż zaszczepione o nim wyobrażenie; lecz walkę z nią należy kierować do jej korzeni: zbyt dużego sektora publicznego i dławienia sił rynkowych. To jest jedyny kierunek, który gwarantuje zarówno mniej korupcji, jak i wzrost gospodarczy - uważa Balcerowicz.

Mija najlepszy okres na zmiany

- Jeśli dostało się mandat zaufania społecznego, m.in. pod hasłem cudu gospodarczego, to trzeba pod ten cud kłaść podwaliny - powiedział z kolei Balcerowicz programie Tomasza Lisa "Co z Polską?".

Powołana przez Balcerowicza fundacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu wraz z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" przyjrzały się najszybciej rozwijającym się gospodarkom świata. Efektem jest obszerny raport pokazujący, co robić, aby utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego i doganiać najbogatszych. Trzy dni przed zaprzysiężeniem nowego rządu Forum i Lewiatan zaprezentowały raport dziennikarzom.

- Problem polega tylko na tym, że reformy należy wdrażać w czasach dobrej koniunktury. Niestety, rzadko tak się dzieje, bo reformy zawsze kosztują. Także Irlandia wzięła się do nich dopiero, gdy nie miała innego wyjścia, gdy była na krawędzi bankructwa - mówił wczoraj jeden z autorów raportu Andrzej Rzońca. Dodaje, że odchodzący rząd Kaczyńskiego przespał dwa najlepsze lata na naprawianie gospodarki. Mimo doskonałej koniunktury nie przestajemy zadłużać kraju - w przyszłym roku zadłużenie ma wzrosnąć o 50 mld zł. Rząd Kaczyńskiego przespał dwa najlepsze lata na naprawianie gospodarki
Andrzej Rzońca, PKPP Lewiatan

Wzrost gospodarczy jest na razie wysoki, ale przybywa sygnałów, że koniunktura mija: inflacja przyspiesza, płace rosną szybciej niż wydajność pracowników, pogarsza się konkurencyjność firm, powiększa deficyt na rachunku bieżącym, a nad tym wszystkim wisi ryzyko kryzysu na rynkach międzynarodowych.

Ucieczka małymi krokami od dużego deficytu

- Nie jesteśmy jeszcze zmuszeni do radykalnych kroków, nie musimy obcinać wydatków publicznych, wystarczy, że zahamujemy ich wzrost - mówił Rzońca. Forum i Lewiatan zalecają, aby wydatki rosły nie więcej niż o jeden pkt proc. ponad cel inflacyjny (dziś to 2,5 proc.), tak by w perspektywie kilkunastu lat ich udział w PKB spadł do 30 proc., z obecnych ponad 43 proc.

Rząd PiS miał inny pomysł na politykę budżetową - pilnowanie, aby deficyt budżetu nie przekroczył 30 mld zł. Wielu ekonomistów twierdzi jednak, że godzenie się na tak duży deficyt jest niebezpieczne dla finansów państwa.

Na sukces muszą pracować wszyscy

Zdaniem Forum i Lewiatana, oszczędności należy szukać w wydatkach socjalnych, gdyż poza tym, że kosztują wiele, nie zawsze służą najbardziej potrzebującym i gospodarce. Autorzy raportu krytykują udzielanie pomocy socjalnej osobom, które są zdolne do pracy, ale ani nie pracują, ani nie szukają zatrudnienia. Tracą one kwalifikacje i przyzwyczajają się do korzystania z pomocy państwa.

Gospodarce nie służą wcześniejsze emerytury. Choć formalnie wiek przejścia na emeryturę mamy najwyższy w grupie państw naszego regionu (65 lat), to w praktyce mężczyźni przechodzą na emeryturę przeciętnie o osiem lat wcześniej.
- Wpychamy w bierność zawodową ludzi, którzy mogliby pracować, skazując ich jednocześnie na niskie świadczenia - tłumaczył bezsens wcześniejszych emerytur ekspert Lewiatana Jeremi Mordasewicz.

Jeremi Mordasewicz przekonywał też do innej decyzji, którą każdemu rządowi trudno byłoby przeforsować - zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Aby powtórzyć sukces Irlandii, trzeba też zdaniem ekspertów dokończyć prywatyzację, ciąć koszty pracy i znosić ograniczenia w prowadzeniu i zakładaniu firm.


Post został pochwalony 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marek
**



Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 16 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia

PostWysłany: Śro 20:18, 14 Lis 2007    Temat postu: wiadomosci

Rozmowa prezydenta z Tuskiem dłuższa o pół godziny
"KONSTRUKTYWNE SPOTKANIE"

Na spotkaniu prezydenta z Donaldem Tuskiem uzgodniono przebieg piątkowej uroczystości zaprzysiężenia rządu.
W Pałacu Prezydenckim zakończyło się spotkanie desygnowanego na premiera Donalda Tuska z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Trwało 1,5 godziny, o pół godziny dłużej niż planowano. Michał Kamiński, prezydencki minister, przyznał, że było ono konstruktywne i przebiegło w spokojnej atmosferze.
- Uzgodniono przebieg piątkowej uroczystości - powiedział minister Kamiński po spotkaniu Donalda Tuska z prezydentem Kaczyńskim. Dodał, że ceremonia wręczenia nominacji na ministrów i złożenie przysięgi odbędzie się w tradycyjny sposób, łącznie ze zwyczajową, mimo wczesnej pory uroczystości (godz. 10.15), lampką szamapna.
Tusk przedstawił prezydentowi listę członków Rady Ministrów. Kamiński przyznał, że dużą część spotkania zajęła rozmowa o polityce zagranicznej. - Prezydent złożył deklarację, że powoła wszystkich zaproponowanych przez Tuska kandydatów, mimo że nadal podtrzymuje zastrzeżenia co do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego - powiedział Kamiński. I dodał: - Prezydent ma jednak nadzieję, ze współpraca z każdym ministrem spraw zagranicznych będzie się toczyła w taki sposób, który nie przeszkodzi głowie państwa w wykonywaniu jej konstytucyjnych obowiązków.
Kamiński przyznał też, że prezydent ujawnił Tuskowi tajne informacje na temat Sikorskiego.
- Prezydent ma jednak nadzieję, ze współpraca z każdym ministrem spraw zagranicznych będzie się toczyła w taki sposób, który nie przeszkodzi głowie państwa w wykonywaniu jej konstytucyjnych obowiązków.

Tusk zapowiadał: zmian nie będzie
Prezydent nie ukrywał, że nie jest zachwycony składem rządu, a zwłaszcza kandydaturami: Radka Sikorskiego na szefa MSZ i Zbigniewa Ćwiąkalskiego na ministra sprawiedliwości. Tusk składu rządu nie zamierza zmieniać. Dzisiejsza wizyta w Pałacu Prezydenckim miała charakter kurtuazyjny, bo prezydent wcześniej zapowiadał, że informacja, które mają dyskwalifikować Sikorskiego, przekaże Tuskowi dopiero po zaprzysiężeniu.

Tusk mówi, że we współpracy z prezydentem zamierza trzymać się zapisów konstytucji. – O składzie rządu decyduje osoba desygnowana na premiera – przypomniał wczoraj podczas konferencji prasowej w Sejmie. I dlatego Tusk chce też – do czego upoważnia go konstytucja – prowadzić politykę zagraniczną kraju. Pojedzie na szczyt w Brukseli, i podpisanie traktatu unijnego w Lizbonie. Za rządów PiS to prezydent reprezentował Polskę na forum UE. Miał też podpisać unijny traktat w Lizbonie.


Post został pochwalony 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gosc 001
Gość






PostWysłany: Śro 23:20, 14 Lis 2007    Temat postu:

Telewizja na lodzie
Wyborcza przegrana PiS to klęska wspierającej partię braci Kaczyńskich TVP. Zwycięska Platforma ma pomysł, co z tym zrobić
Marek Czarkowski
Kto rządzi mediami publicznymi, przegrywa wybory – mówił w wywiadzie dla dziennika „Polska” Donald Tusk. Powinien dodać, że kto ma po swej stronie media prywatne, ten wybory wygrywa.
Lider PO zapowiedział więc ograniczenie, a następnie zniesienie miesięcznego abonamentu oraz zmianę formuły Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Miałaby ona stać się „ciałem społecznym” działającym podobnie jak szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Anna Streżyńska – „jedna z nielicznych postaci PiS-u, której działalność mi imponuje”, wyjaśnił.
Powrót do góry
Mirka
**



Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia

PostWysłany: Czw 22:41, 15 Lis 2007    Temat postu:

Partia Prawa i Sprawiedliwosci przypomina PZPR

Post został pochwalony 6 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Pią 13:12, 16 Lis 2007    Temat postu:

RZĄD DONALDA TUSKA

Przewodniczący Rady Ministrów, Donald Tusk (PO) - ma córkę tańczącą w "Tańcu z Gwiazdami". Miał dziadka, którego wcielono do Wehrmachtu. Liberał, który w latach 80. wspierał związki zawodowe. Zadeklarowany gdańszczanin, od lat spędzający większość czasu w Warszawie.


Wicepremier, Minister Gospodarki, Waldemar Pawlak (PSL) - Dwukrotny premier Polski - dziś znowu wraca do gry. Szef PSL wraz z Donaldem Tuskiem weźmie odpowiedzialność za rząd. Na Waldemara Pawlaka czeka stanowisko wicepremiera i ministra gospodarki.


Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Grzegorz Schetyna (PO)- polityk i współzałożyciel popularnego radia, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej - to Grzegorz Schetyna, przyszły minister spraw wewnętrznych i administracji oraz wicepremier w rządzie Donalda Tuska.


Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski (PO) - Dziennikarz, politolog, polityk. Laureat nagrody World Press Photo za fotografię wykonaną podczas wojny w Afganistanie, gdzie przebywał jako korespondent. Dwukrotnie był wiceministrem, raz senatorem i raz szefem MON - teraz zostanie ministrem spraw zagranicznych.


Minister Obrony Narodowej, Bogdan Klich (PO) -Od kilku lat w Parlamencie Europejskim - w Polsce od lat związany z Krakowem. Specjalista od spraw międzynarodowych z doświadczeniem zdobytym przed laty w Ministerstwie Obrony Narodowej - teraz Bogdan Klich ma zostać szefem tego resortu w rządzie Donalda Tuska.


Minister Finansów, Jacek Rostowski (bezpartyjny) -Z finansami związany od lat. Blisko współpracował m. in. z Leszkiem Balcerowiczem. Ma 56 lat, wykłada na Uniwersytecie Europejskim w Budapeszcie oraz jest dziekanem wydziału ekonomii tej uczelni.


Minister Kultury, Bogdan Zdrojewski (PO) - Zagorzały fotograf, który przeszedł długą drogę od Zorki i Leici do kolejnych Nikonów. A ponadto: filozof i kulturoznawca, senator IV kadencji i poseł trzech kolejnych kadencji (od 2001 r. do dziś). Pierwszym prezydent Wrocławia po upadku komunizmu.


Minister Edukacji Narodowej, Katarzyna Hall (bezpartyjna) - Żona znanego polityka i historyka - teraz sama ma szansę na zapisanie się w polskiej historii polityki. Katarzyna Hall - nauczycielka i pracownik naukowy zostanie ministrem edukacji w rządzie Donalda Tuska.


Minister Rolnictwa, Marek Sawicki (PSL)- Choć od lat jest w Sejmie wie, co znaczy ciężka praca. Był nauczycielem i pracownikiem cukrowni. Ciągle pracuje też na roli. W ramach koalicji odbierze tekę ministra rolnictwa.


Minister Skarbu Państwa, Aleksander Grad (PO) - Niemal pewnym kandydatem do objęcia teki ministra skarbu państwa jest Aleksander Grad. Polityk Platformy Obywatelskiej, absolwent Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, przewodniczący Komisji Skarbu Państwa i były wiceminister zdrowia.


Minister Rozwoju Regionalnego, Elżbieta Bieńkowska (bezpartyjna) - Choć ukończyła m.in. polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziś jest dyrektorką Wydziału Rozwoju regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Odbywała staże w MSZ i w administracji brytyjskiej.


Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ćwiąkalski (bezpartyjny) - Nie chcę anty-Ziobry - mówił jeszcze niedawno desygnowany na premiera Donald Tusk - chcę lepszego Ziobry. 57-letni profesor prawa karnego zastąpi Zbigniewa Ziobrę na stanowisku ministra sprawiedliwości.


Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Barbara Kudrycka (PO) - 51 lat i niezwykle bogaty życiorys - posłanka Parlamentu Europejskiego, profesor Uniwersytetu w z Białymstoku, laureatka wielu polskich i europejskich nagród, rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej.


Minister Środowiska, Maciej Nowicki (bezpartyjny) - Był już ministrem w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, teraz po 16 latach wróci do tego samego resortu w gabinecie Donalda Tuska. Maciej Nowicki - przyszły minister środowiska to jeden z kilku tzw. bezpartyjnych fachowców w przyszłym rządzie.


Minister Zdrowia, Ewa Kopacz (PO) - Choć sama o sobie mówi, że jest lepszym lekarzem niż politykiem, teraz zamiast pacjentami będzie musiała zająć się polską służbą zdrowia. Nie gotuje, za to sprząta, pierze i prasuje, a pytana o swój polityczny wzór bez wahania przyznaje - "przeuroczy Andrzej Olechowski".


Minister Pracy, Jolanta Fedak (PSL) - 47-letnia mieszkanka Zielonej Góry, obecnie wiceprezes Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL i członkini zarządu Województwa Lubuskiego będzie ministrem pracy w nowym rządzie.


Minister Infrastruktury, Cezary Grabarczyk (PO) - W młodości harcerz, potem pracownik łódzkiego ZUS-u. Od 6 lat członek Platformy Obywatelskiej, z Donaldem Tuskiem związany był już wcześniej - w czasach Kongresu Liberalno-Demokratycznego.


Minister Sportu, Mirosław Drzewiecki (PO) - Jest jednym z najbardziej zaufanych ludzi Donalda Tuska. Choć sam sportu nie uprawiał, to nie po raz pierwszy zmierzy się z jego problemami. Jest prawnikiem, jednym z najbogatszych ludzi w Polsce.
Powrót do góry
Tomaszek
*



Dołączył: 03 Sie 2007
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia

PostWysłany: Pią 18:56, 16 Lis 2007    Temat postu:

A co z Giertychem, w mundurku i do Iraku Question

Post został pochwalony 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
polonusi
***



Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 30
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia

PostWysłany: Pią 19:53, 16 Lis 2007    Temat postu:

Gratulujemy nowemu rządowi Pana Donalda Tuska. Życzymy zrealizowania wszelkich zamaiarów i programu. Cieszymy się, że nareszcie PiS będzie w opozycji. Te 2 lata były wielkim stresem nie tylko dla Polaków mieszkających w kraju, ale również dla nas - Polonii w Bułgarii. I tu u nas zwycieżyła Platforma Obywatelska i jesteśmy z tego bardzo DUMNI.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aga
*****



Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 138
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 76 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 7:22, 17 Lis 2007    Temat postu: PiS

Nie było klasy w rządzeniu, nie było klasy w odejściu.

Post został pochwalony 6 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jerzy1
****



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 58 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa-Burgas

PostWysłany: Sob 14:25, 17 Lis 2007    Temat postu: Pytanie

A ja uprzejmie zapytuję, czy Prezydent Lech Kaczyński jest nadal Prezydentem...nie istniejącej IV RP Rolling Eyes Question

Post został pochwalony 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Janina
****



Dołączył: 01 Wrz 2007
Posty: 71
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 33 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia

PostWysłany: Pon 8:26, 19 Lis 2007    Temat postu: MSZ

Pierwsze zmiany Sikorskiego w MSZ
PRZYWRACA LUDZI ODWOŁANYCH PRZEZ FOTYGĘ

Sikorski wymienia kadry w MSZ
– Mam śmiałe plany reformy służby dyplomatycznej i naszych placówek za granicą – zapowiada Radosław Sikorski. Wrócą dyplomaci odwołani przez jego poprzedniczkę Annę Fotygę - pisze "Rzeczpospolita".
– Wie pani, co się tam dzieje! – mówi dziennikarce "Rz" Sikorski o zastanych kadrach. Jak dodał, będzie reformował polską dyplomację. Szczegółów zdradzać jednak nie chce. Pewne jest, że minister prześwietli zasady funkcjonowania polskich placówek za granicą. Na pierwszy ogień ma iść polska ambasada w Moskwie.

Jest też już pierwsza decyzja kadrowa w kraju. Sikorski podziękował za pracę obecnemu dyrektorowi służby zagranicznej Piotrowi Wojtczakowi i powoła dziś na to stanowisko Rafała Wiśniewskiego - pisze dziennik. Do sierpnia Wiśniewski był wiceministrem w resorcie Anny Fotygi. Odpowiadał m.in. za dyplomację kulturalną i promocję.

– To doświadczony dyplomata, był moim współpracownikiem, gdy byłem wiceministrem spraw zagranicznych, i mam do niego zaufanie – rekomenduje Sikorski.

W poprzednim rządzie Wiśniewski stracił stanowisko w wyniku różnicy zdań z szefową. Teraz powróci jako dyrektor generalny, choć jednocześnie – jak się dowiedziała się gazeta od wysokiego rangą dyplomaty – od dłuższego czasu trwa procedura związana z wysłaniem go jako ambasadora do Kanady.

Do łask w MSZ ma wrócić ma też Jerzy Pomianowski, były dyrektor generalny MSZ jeszcze z czasów, gdy szefem dyplomacji był Stefan Meller. Za pracę na tym stanowisku podziękowała mu także Anna Fotyga. - Teraz mówi się w resorcie pisze "Rzeczpospolita" - że Pomianowski ma zostać jednym z wiceministrów. Awans przy ministrze Sikorskim może dostać także Ryszard Schnepf, były sekretarz stanu w KPRM Kazimierza Marcinkiewicza. Jest typowany na wiceministra albo dyrektora sekretariatu Sikorskiego.


Post został pochwalony 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna -> Polonia Bułgarska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Następny
Strona 3 z 16

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin