Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna PSKO - Forum dyskusyjne
Forum Polonii Bułgarskiej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Raport w sprawie Polonii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna -> Polonia Bułgarska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elik
*****



Dołączył: 28 Paź 2005
Posty: 191
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia

PostWysłany: Czw 16:37, 24 Gru 2009    Temat postu: Raport w sprawie Polonii

17 grudnia 2009 r. w Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski zaprezentował „Raport o sytuacji Polonii i Polaków za granicą”. W konferencji prasowej towarzyszącej temu wydarzeniu udział wzięli również Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz Jan Borkowski, Sekretarz Stanu w MSZ. Opracowany przez Departament Współpracy z Polonią raport stanowi pierwszą próbę przedstawienia w sposób kompleksowy polskiej diaspory w końcu pierwszej dekady XXI wieku. Intencją opracowania jest dostarczenie wieloaspektowej wiedzy o Polonii i Polakach w świecie. Na potrzeby raportu zespół redakcyjny dokonał wyboru 30 państw, w których społeczności polskie są najliczniejsze, jak również w sposób istotny wpływają na politykę Rzeczypospolitej Polskiej lub państwa zamieszkania. Liczące się zbiorowości Polaków i osób o polskim rodowodzie obecne są w większości państw Europy, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz w Ameryce Południowej, w tym szczególnie w Argentynie i Brazylii, a także w Republice Południowej Afryki i Australii. Walorem raportu jest to, że po raz pierwszy w jednej publikacji zestawiono opinie i analizy pochodzące nie tylko z polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych oraz innych instytucji państwowych zajmujących się tą problematyką na czele z Senatem i kilkunastoma resortami rządowymi, ale także organizacji pozarządowych. Warto podkreślić, że opracowanie zostało uzupełnione sprawozdaniami trzech najważniejszych organizacji działających na rzecz Polonii i Polaków za granicą – Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Fundacji „Semper Polonia”. Raport niestety nie obejmuje zintegrowanych, ponadkrajowych struktur polonijnych.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Elik
*****



Dołączył: 28 Paź 2005
Posty: 191
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia

PostWysłany: Czw 16:39, 24 Gru 2009    Temat postu: „Przyszłość szkoły Polonijnej” w Sejmie

Dwukrotnie komisje sejmowe omawiały ważny temat przyszłości szkoły polonijnej oraz rezultaty październikowej konferencji zorganizowanej przez EUWP, Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji i Konsulat Generalny RP w Malmö.
- 22/10 obradowała Komisja Łączności z Polakami za Granicą, pod przewodnictwem posłów Joanny Fabisiak (PO), zastępcy przewodniczącego Komisji, i Marka Borowskiego (SDPL), przewodniczącego Komisji, który zrelacjonował udział w konferencji.
- 5/11 odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Łączności z Polakami za Granicą, obradujące pod przewodnictwem posła Tadeusza Sławeckiego (PSL), zastępcy przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W posiedzeniu udział wzięli: Katarzyna Hall - Minister Edukacji Narodowej, Marta Sęk-Spirydowicz - zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Krystyna Lachowicz - ekspert w Kancelarii Prezydenta RP, Maciej Płażyński - prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz senator Andrzej Person. Na posiedzeniu obszernie omówiono Program Rozwoju Oświaty Polonijnej na lata 2009-2011 oraz złożono sprawozdanie z wyjazdu delegacji poselskiej do Szwecji na konferencję nt. „Przyszłość szkoły polonijnej”.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Elik
*****



Dołączył: 28 Paź 2005
Posty: 191
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia

PostWysłany: Czw 16:41, 24 Gru 2009    Temat postu: VII Zjazd Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

VII Zjazd Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych
W dniach 23 do 25 października, w Domu Polonii w Pułtusku odbył się VII Zjazd Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński skierował list do uczestników zjazdu, który odczytał Minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik. W Zjeździe uczestniczyło blisko 60 delegatów reprezentujących 36 organizacje polonijne z 27 krajów Europy. Gośćmi Zjazdu byli m.in.: sekretarz stanu w MSZ Jan Borkowski, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Marek Borowski, wiceprzewodniczą-ca tej komisji Joanna Fabisiak, przewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Andrzej Person, prezes Stow. „Wspólnota Polska” Maciej Płażyński, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią MSZ Maciej Szymański, doradca prezydenta RP Michał Dworczyk i dyrektor TV Polonia Bogdan Milczarek.
W sesji sprawozdawczej delegaci wysłuchali sprawozdań z działalności sekretariatu za okres trzyletniej kadencji oraz udzielili absolutorium ustępującym władzom.
W sesji wyborczej odbyły się wybory prezydenta EUWP, komisji rewizyjnej oraz zatwierdzenie składu sekretariatu. Prezydentem EUWP wybrany został ponownie Tadeusz Adam Pilat ze Szwecji. Tadeusz Adam Pilat, urodzony w 1946 r. w Krakowie, pochodzi ze szlacheckiej rodziny kresowej o katolickich, powstańczych i naukowych tradycjach. Jest żonaty i ma cztery córki. Zarówno w Polsce, jak i w Szwecji nie związany z żadną partią polityczną. Ukończył Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej i studia pedagogiczne na Uniwersytetach w Kristianstad i w Växjö. Na emigracji w Szwecji od 1977 r. Od 30 lat kształci młodzież polonijną pracując zawodowo jako nauczyciel w gminie Landskrona, gdzie jest również lektorem w katolickiej parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Przez 9 lat pełnił funkcję prezesa Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji. Przez wiele lat był członkiem szwedzkiej Rządowej Rady d/s Integracji i Równouprawnienia, a obecnie jest członkiem Państwowego Komitetu Święta Narodowego przy Marszałku Parlamentu Szwedzkiego i Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP VI i VII kadencji. W Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych pełnił funkcję sekretarza i przez dwie kadencje wiceprezydenta. Na VI Zjeździe EUWP w 2006 r. został wybrany na stanowisko prezydenta i ponownie na tegorocznym VII Zjeździe w Pułtusku.
W skład sekretariatu weszli: wiceprezydent Aleksander Zając z Niemiec, sekretarz generalny, Roman Śmigielski z Danii oraz sekretarze: Bożena Bogdańska-Szadai z Węgier, Emilia Chmielowa z Ukrainy i Edward Trusewicz z Litwy. W nowo wybranym Sekretariacie EUWP zasiada również honorowy prezydent EUWP Helena Miziniak z Wielkiej Brytanii a funkcją skarbnika. Zastępcami członków sekretariatu zostali: Wojtek Tuczyński z Wielkiej Brytanii i Marek Seroczyński z Bułgarii.
Członkami Komisji Rewizyjnej wybrano: Franciszkę Konieczną z Francji, Wandę Krukowską z Łotwy i Halinę Subotowicz-Romanową z Rosji.
Delegaci nie przyjęli zgłoszonych projektów nowego statutu i zlecili komisji statutowej - w poszerzonym składzie - opracowanie jednego wspólnego projektu. W skład poszerzonej komisji statutowej wchodzą: Jan Branny – Czechy, Krzysztof Bystram – Belgia, Teresa Dutkiewicz – Ukraina, Franciszka Konieczna – Francja, Bogdan Kulas - Norwegia, Andrzej Lech – Austria, Wiesław Lewicki – Niemcy, Tadeusz Pilat – Szwecja. Przewodniczącym komisji statutowej został Wiesław Lewicki. (Krzysztof Bystram zrezygnował z członkostwa w komisji).

Ustalono składy międzyzjazdowych komisji: młodzieżowej, oświaty, mediów, nowej emigracji, mniejszości narodowych, obrony dobrego imienia i pamięci narodowej.
W sesji programowej mówiono m.in. na temat przyszłości szkół polonijnych, nowej emigracji do krajów UE, sytuacji Polaków na Białorusi. Delegaci wyrazili swe pełne poparcie dla Związku Polaków na Białorusi prowadzonego przez Andżelikę Borys.

W przyszłym roku EUWP planuje zorganizować m.in. konferencję „Monitor 2010” poświęconą problemom nowej emigracji zarobkowej, konferencję oświatową oraz Młodzieżowe Forum Katyńskie.
Europejska Unia Wspólnot Polonijnych jest strukturą integrującą organizacje Polaków zamieszkałych poza granicami kraju - na obszarze kontynentu europejskiego. Została założona w 1993 r. przez 6 organizacji. Obecnie zrzesza 44 organizacje członkowskie z 31 państw europejskich.

Na VII Zjeździe w poczet członków EUWP przyjęto dwie nowe organizacje: Niezależną Organizację Europejskiej Młodzieży Polonijnej (NOEMP) oraz Stowarzyszenie Polaków Zamieszkałych w Czarnogórze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Pią 14:32, 08 Sty 2010    Temat postu:

Ten raport nie wnosi niczego nowego. Chyba biurokacja w Polsce nabrala wiekszych rozmiarow.
Powrót do góry
migol
*****



Dołączył: 04 Paź 2006
Posty: 363
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 30 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:59, 25 Lip 2010    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna -> Polonia Bułgarska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin