Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna PSKO - Forum dyskusyjne
Forum Polonii Bułgarskiej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opieka medyczna w Bulgarii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna -> Polonia Bułgarska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elik
*****



Dołączył: 28 Paź 2005
Posty: 191
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia

PostWysłany: Wto 16:55, 13 Maj 2008    Temat postu: Opieka medyczna w Bulgarii

Jak można uzyskać pomoc medyczną w ramach publicznego ubezpieczenia zdrowotnego w trakcie czasowego pobytu na terytorium Bułgarii

GDY WYJEŻDŻA PAN(I) DO REPUBLIKI BUŁGARII I BĘDZIE PAN(I) CZASOWO PRZEBYWAĆ W TYM KRAJU:

Publiczne ubezpieczenie zdrowotne w Republice Bułgarii jest realizowane jeden fundusz ubezpieczeniowy - Narodowy Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego (NFUZ). Jest to instytucja publiczna, która oferuje obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w kraju. Posiada 28 oddziałów (regionalne fundusze ubezpieczenia zdrowotnego - RFUZ) znajdujących się w głównych miastach regionów.

Jeśli chce Pan(i) korzystać z uprawnie ń w ramach obowi ą zkowego ubezpieczenia zdrowotnego , musi Pan(i) korzysta ć z opieki medycznej i stomatologicznej wy łą cznie w tych plac ó wkach ambulatoryjnych i szpitalnych oraz tych samodzielnych laboratoriach diagnostycznych, które zawarły umowy z Narodowym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Poza podatkiem konsumpcyjnym, nie płaci Pan(i) za świadczenia zdrowotne udzielone w ramach koszyka zapewnianego przez Narodowy Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego.

NALEŻY PRZEDSTAWIĆ DOKUMENT POTWIERDZAJĄCY UPRAWNIENIE DO ŚWIADCZEŃ RZECZOWYCH w trakcie czasowego pobytu w Bułgarii. Dokumentem tym może być Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego lub certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ. Dokumenty te przyznają prawo do nagłej i niezbędnej opieki zdrowotnej, tj. każdej pomocy, co do której lekarz zadecyduje, że nie można jej odłożyć do czasu Pan(i) planowanego powrotu do państwa zamieszkania, biorąc pod uwagę stan zdrowia i długość pobytu. Jeśli nie posiada Pan(i) żadnego z tych dwóch dokumentów, nie pozbawia to Pana(i) opieki medycznej. W razie potrzeby można uzyskać je od Pana(i) instytucji ubezpieczenia zdrowotnego.

Zaleca się posiadanie kopii EKUZ (lub certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ), które przekazuje się lekarzom udzielającym świadczeń.

GDY POTRZEBUJE PAN(I) OPIEKI MEDYCZNEJ W NAGŁYM PRZYPADKU

Należy zadzwonić na pogotowie ratunkowe (tel. 150) lub zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki służby zdrowia. Po zbadaniu otrzyma Pan(i) pomoc medyczną, a w razie potrzeby zostanie Pan(i) przewieziony(a) do szpitala.

GDY MA PAN(I) PROBLEM ZDROWOTNY, KTÓRY WYMAGA NATYCHMIASTOWEJ OPIEKI MEDYCZNEJ

Należy zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu w placówce podstawowej opieki zdrowotnej.

Jeśli ma Pan(i) stwierdzony przez lekarza problem zdrowotny, oraz planuje Pan(i) pobyt w Bułgarii trwający dłużej niż 1 miesiąc, zaleca się tymczasowe wybranie lekarza pierwszego kontaktu w placówce podstawowej opieki zdrowotnej, która zawarła umowę z Narodowym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego. Należy wypełnić w tym celu formularz rejestracyjny i przedłożyć go wybranemu lekarzowi.

Adresy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, które zawarły umowy z Narodowym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego, w których można wybrać lekarza pierwszego kontaktu, może Pan(i) otrzymać we właściwym regionalnym funduszu ubezpieczenia zdrowotnego.

Lekarz pierwszego kontaktu zbada Pana/Panią i w razie potrzeby skieruje na dalsze leczenie. Lekarz może:

przepisać leki do przyjmowania w domu, w pełni lub częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego;
wystawić skierowanie na konsultację i dalsze leczenie do odpowiedniego specjalisty;
skierować na dodatkowe badania medyczne lub diagnostyczne;
wystawić skierowanie do szpitala w przypadku, gdy leczenie nie może zostać przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych.

GDY POTRZEBUJE PAN(I) KONSULTACJI SPECJALISTYCZNEJ

Należy zwrócić się do placówki podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz pierwszego kontaktu zbada Pana/ Panią i w razie potrzeby skieruje Pana/ Panią na dodatkową konsultację u specjalisty, wystawiając skierowanie na konsultację i dalsze leczenie. Skierowanie jest ważne przez 30 dni kalendarzowych od daty jego wystawienia.

Ze skierowaniem należy udać się do wybranej placówki ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Specjalista zbada Pani/Panią i ustali przebieg dalszego leczenia. Lekarz może:

przepisać leki do przyjmowania w domu, w pełni lub częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego;
wystawić skierowanie na konsultację i dalsze leczenie do innego specjalisty;
skierować na dodatkowe badania medyczne lub diagnostyczne;
wystawić skierowanie do szpitala w przypadku, gdy leczenie nie może zostać przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych.
Jeśli konsultacja u specjalisty nie została wyznaczona przez lekarza pierwszego kontaktu lub innego specjalisty zgodnie z opisaną wyżej procedurą, natomiast odbyła się ona na Pana/i życzenie, musi Pan/i pokryć koszty udzielonej Panu/i opieki medycznej według cennika danej placówki służby zdrowia.

GDY POTRZEBUJE PAN(I) LEKÓW DO PRZYJMOWANIA W DOMU

W przypadku, gdy lekarz przepisze Panu/i leki do przyjmowania w domu, w pełni lub częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego, to, jeśli zdiagnozowana została choroba inna niż przewlekła, lekarz wyda Panu/i receptę na druku według wzoru nr 5 ustalonego przez Ministerstwo Zdrowia i NFUZ. Leki te można nabyć tylko w aptece, która zawarła umowę z Narodowym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli dany lek nie podlega pełnej refundacji, musi Pan(i) pokryć część jego ceny, podobnie jak obywatele Bułgarii podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jeśli leki na zdiagnozowane schorzenie nie są refundowane przez NFUZ, lekarz wystawi Panu(i) receptę według wzoru określonego przez Ministerstwo Zdrowia (MZ). Może Pan(i) wykupić te leki w każdej aptece.

Jeśli cierpi Pan(i) na chorobę przewlekłą i planuje Pan(i) pobyt w Bułgarii dłuższy niż 1 miesiąc, a potrzebuje Pan(i) leków do przyjmowania w domu refundowanych przez NFUZ w przypadku danego schorzenia, musi Pan(i) wybrać lekarza pierwszego kontaktu. Wystawi on "Książeczkę leków przepisywanych osobie przewlekle chorej", którą należy potwierdzić w RFUZ. Może Pan(i) wykupić te leki w każdej aptece, która zawarła umowę z Narodowym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego, znajdującej się w regionie, na terytorium którego wybrał(a) Pan(i) lekarza pierwszego kontaktu. W aptece należy przedstawić farmaceucie receptę w dwóch kopiach, książeczkę leków, dokument tożsamości i kopię protokołu przepisania leku według wzoru określonego przez MZ i NFUZ (w przypadkach, w których taki protokół jest wymagany). Jeśli dany lek nie podlega pełnej refundacji, musi Pan(i) pokryć część jego ceny, podobnie jak obywatele Bułgarii podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Wybrany przez Pana/Panią lekarz pierwszego kontaktu udzieli Panu/i informacji, które leki podlegają pełnej, a które częściowej refundacji, a także na temat kwoty, którą trzeba dodatkowo uiścić w aptece.

Jeśli przepisane Panu(i) leki nie są refundowane przez NFZ, lekarz wystawia receptę według wzoru określonego przez MZ. Można je wykupić w każdej aptece. Poniesione przez Pana/ Panią koszty może zwrócić ewentualnie Pana(i) instytucja ubezpieczenia zdrowotnego.

GDY POTRZEBUJE PAN(I) BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH

Należy zwrócić się do placówki podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz pierwszego kontaktu zbada Pana/Panią i skieruje na konieczne badania diagnostyczne. Ze skierowaniem należy udać się do laboratorium diagnostycznego. Skierowanie jest ważne przez 30 dni od daty jego wystawienia.

Jeśli nie ma Pan(i) skierowania na badania diagnostyczne wystawionego przez lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistę zgodnie z opisaną wyżej procedurą, natomiast odbyła się ona na Pana/i życzenie, musi Pan/i pokryć koszty przeprowadzonych badań według cennika danej placówki służby zdrowia.

GDY POTRZEBUJE PAN(I) OPIEKI STOMATOLOGICZNEJ

Może Pan(i) udać się do każdego stomatologa, który podpisał kontrakt z Narodowym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego. Za świadczenia, które nie są w pełni finansowane przez Narodowy Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego, musi Pan(i) uiścić wymaganą opłatę w takiej samej kwocie, jaką ponoszą bułgarscy ubezpieczeni.

GDY POTRZEBUJE PAN OPIEKI SZPITALNEJ

Na leczenie szpitalne skieruje Pana/ Panią lekarz pierwszego kontaktu, specjalista, stomatolog lub lekarz pogotowia. Ze skierowaniem może Pan(i) zostać przyjęty(a) do placówki opieki szpitalnej, która zawarła umowę z Narodowym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego na leczenie danego schorzenia.

Narodowy Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego pokryje koszty diagnostyki i leczenia zgodnie z przyjętym standardem medycznym.

Po przyjęciu do szpitala zostanie Pan(i) poinformowany(a) o Pana/Pani chorobie, o działaniach, które będą podjęte w procesie leczenia oraz ewentualnie o konieczności poniesienia dodatkowych opłat za niektóre materiały. Otrzyma Pan(i) do podpisania oświadczenie świadomej zgody.

Zgodnie z przyjętym standardem leczenie obejmuje nie więcej niż dwie wizyty kontrolne po wypisaniu ze szpitalu.

TLENOTERAPIA I HEMODIALIZY

Aby uzyska ć dost ę p do powy ż szych rodzaj ó w opieki medycznej , nale ż y uprzednio ( we w ł asnym zakresie lub za po ś rednictwem swojej instytucji ubezpieczenia zdrowotnego ) skontaktowa ć si ę z plac ó wk ą s ł u ż by zdrowia w Bułgarii, która udziela tych świadczeń. Może Pan(i) otrzymać tlenoterapię i hemodializy podczas pobytu w Bułgarii po uzgodnieniu i potwierdzeniu Pan/Pani przyjęcia do takiej placówki.

PODATEK KONSUMPCYJNY OD OPIEKI MEDYCZNEJ

Za każdą wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty lub stomatologa należy uiścić podatek konsumpcyjny w wysokości 1% najniższego wynagrodzenia w Bułgarii.

W przypadku badań zleconych przez lekarza pierwszego kontaktu, specjalistę lub stomatologa, w laboratorium należy zapłacić:

cenę pobrania materiału biologicznego (kwota ta nie może przekroczyć 2 BGN za jedną wizytę w laboratorium, bez względu na liczbę wykonanych badań)
LUB

podatek konsumpcyjny w wysokości 1% najniższego wynagrodzenia w Bułgarii .
Za każdy dzień leczenia szpitalnego należy zapłacić podatek konsumpcyjny w wysokości 2% najniższego wynagrodzenia w Bułgarii. Jeżeli był(a) Pan/I leczony(a) w szpitalu dłużej niż 10 dni w danym roku, nie ma obowiązku ponoszenia opłat za kolejne dni pobytu w szpitalu.

W przypadku ka ż dej p ł atno ś ci , b ą d ź w ramach podatku konsumpcyjnego , b ą d ź za us ł ug ę medyczn ą, należy domagać si ę dokumentu potwierdzaj ą cego zap ł at ę ( paragonu lub rachunku ).

DODATKOWA INFORMACJA DLA TURYSTÓW ODWIEDZAJĄCYCH MIEJSCOWOŚCI GÓRSKIE

Jeśli odwiedza Pan(i) miejscowości górskie w Bułgarii, zaleca się wykupienie ubezpieczenia obejmującego pierwszą pomoc i transport medyczny w razie wypadku, ponieważ obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne nie pokrywa tych świadczeń.

W PRZYPADKU DŁUŻSZEGO POBYTU W BUŁGARII potrzebuje Pan(i) formularza rejestrowanego przez bułgarski Narodowy Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego , tj. :

? ? 101 - dotycz ą cy ustawodawstwa w ł a ś ciwego dla pracownik ó w lub os ó b prowadz ą cych dzia ł alno ść na w ł asny rachunek mieszkaj ą cych w Bu ł garii . Formularz ten trzeba przedstawić w Krajowym Zakładzie Ubezpieczenia Społecznego (KZUS) w celu zarejestrowania i rozpoczęcia załatwiania spraw związanych z ubezpieczeniem w miejscu pracy w Bułgarii.

? ? 106 - dotyczący uprawnień do świadczeń rzeczowych z tytułu choroby i macierzyństwa przysługujących osobom mieszkającym w państwie innym niż właściwe (pracowników, osób prowadzących działalność na własny rachunek i towarzyszących im członków ich rodzin).

? ? 109 - służący do rejestracji w NFUZ członków rodzin mieszkających w Bułgarii, których główny ubezpieczony mieszka i jest zatrudniony w innym państwie członkowskim.

? ? 121 - służący do rejestracji w NFZ emerytów, rencistów i członków ich rodzin.

Po zarejestrowaniu si ę w Narodowym Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego / w Regionalnym Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego na podstawie jednego z wy ż ej wymienionych formularzy , nale ż y wybra ć swojego lekarza pierwszego kontaktu , by m ó c uzyska ć wpis na list ę pacjent ó w Narodowego Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego i korzystać z opieki medycznej na tych samych zasadach, co bułgarscy ubezpieczeni.

Szczegółowe informacje można uzyskać w:

Narodowy Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego

Centrala

www . nhif . bg

++ 359 (2) 965 93 87;

Sofijski Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego ( SHIF ):

e-mail : [link widoczny dla zalogowanych]

++ 359 (2) 965 67 76

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Blagoevgrad :

e-mail : [link widoczny dla zalogowanych]

++ 359 (73) 88 300 475

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Bourgas :

e - mail : burgas @ nhif . bg

++ 359 (56) 80 66 66

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Varna :

e - mail : varna @ nhif . bg

++ 359 (52) 68 90 11

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Veliko Tarnovo

e - mail : tarnovo @ nhif . bg

++ 359 (62) 61 12 52

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Vidin :

e - mail : vidin @ nhif . bg

++ 359 (94) 609 824

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Vratsa :

e - mail : vraca @ nhif . bg

++ 359 (92) 686 124


Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Gabrovo :

e - mail : gabrovo @ nhif . bg

++ 359 (66) 81 95 26

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Dobrich : e - mail : dobrich @ nhif . bg

++ 359 (5Cool 65 45 00

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Kardjali :

e - mail : kardjali @ nhif . bg

++ 359 (361) 63 514

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - ? justendil :

e - mail : kiustendil @ nhif . bg

++ 359 (7Cool 55 97 05


Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Lovetch : e - mail : lovech @ nhif . bg ++ 359 (6Cool 68 81 15

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Montana:

e - mail : montana @ nhif . bg

++ 359 (96) 39 61 51

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Pazardzik :

e - mail : pazardjik @ nhif . bg

++ 359 (34) 40 21 05

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Pernik :

e - mail : pernik @ nhif . bg ++ 359 (76) 64 92 85 Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Pleven :

e - mail : pleven @ nhif . bg

++ 359 (64) 88 25 77

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Plovdiv;

e - mail : plovdiv @ nhif . bg

++ 359 (32) 60 30 60

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Razgrad:

e - mail : razgrad @ nhif . bg

++ 359 (84) 61 15 67 Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Ruse:

e - mail : ruse @ nhif . bg

++ 359 (82) 88 61 73

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Silistra:

e - mail : silistra @ nhif . bg

++ 359 (86) 81 21 44


Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Sliven:

e - mail : sliven @ nhif . bg

++ 359 (44) 61 52 05

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Smoljan:

e - mail : smolian @ nhif . bg

++ 359 (301) 670 44

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Sofia-district :

E-mail : sofia - obl @ nhif . bg

++ 359 (2) 96 56 943

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Stara Zagora :

e - mail : st . zagora @ nhif . bg

++ 359 42 610 977 Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Targovishte :

E-mail : targovishte @ nhif . bg

++ 359 (601) 61 104

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Haskovo :

E-mail : haskovo @ nhif . bg

++ 359 (3Cool 60 73 11

Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Shumen :

E-mail : shumen @ nhif . bg

++ 359 (54) 85 00 70 Regionalny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Jambol :

E-mail : iambol @ nhif . bg

++ 359 ( 46 ) 68 50 68


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
migol
*****



Dołączył: 04 Paź 2006
Posty: 363
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 30 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:31, 13 Maj 2008    Temat postu:

bardzo przydatna wiadomosc
dziekujemy Exclamation


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Nie 14:19, 08 Sty 2017    Temat postu:

Przydatna i aktualna informacja.Wielkie Dzieki
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna -> Polonia Bułgarska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin