Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna PSKO - Forum dyskusyjne
Forum Polonii Bułgarskiej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

List inf. 4 EUWP

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna -> Polonia Bułgarska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PSKO
Administrator



Dołączył: 27 Paź 2005
Posty: 186
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 23:00, 06 Lip 2009    Temat postu: List inf. 4 EUWP

Wszelkie adresy pocztowe i internetowe oraz numery telefonów i faksów do członków sekretariatu, jak również numer konta bankowego EUWP znajdują się na stronach internetowych EUWP: [link widoczny dla zalogowanych] Strony te są prowadzone przez Sekretarza Generalnego EUWP, Romana Śmigielskiego.

Listy Redaguje: Tadeusz Adam Pilat
Wszelką korespondencję w sprawie „Listów informacyjnych” prosimy przesyłać na adres: „NOVINAGÅRD” Ängahusvägen 22, 26176 Asmundtorp, SWEDEN
Te/faxl. 0046-418-432302, tel.kom. 0046-703-433010, e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]

Drogie Koleżanki i Koledzy, maj – czerwiec - 2009 r.
Możemy Wam już podać termin i miejsce naszego zjazdu, co proszę łaskawie odnotować w kalendarzach. List rozpoczynam relacją z Londyńskiej konferencji poświęconej nowej emigracji, a kończę przypomnieniem o naszej konferencji szczecińskiej. Rok 2009 to rok wielu ważnych jubileuszy. Przesyłam Wam kilka relacji z tych obchodów. W lipcu jestem na urlopie. Wszystkim życzę pogodnych i udanych wakacji.
Serdecznie pozdrawiam Tadeusz A. Pilat - Prezydent EUWP ) Konferencja „Monitor 2009”
W dniach 29-31 maja odbyła się w Londynie Konferencja „Monitor 2009” poświęcona problemom nowej emigracji zarobkowej do krajów Unii Europejskiej. W konferencji udział wzięło 58 uczestników, w tym 14 delegatów reprezentujących polskie placówki dyplomatyczne i 38 delegatów reprezentujących organizacje członkowskie EUWP i środowiska nowej emigracji. Konferencja sfinansowana została w dużej mierze przez brytyjskie związki zawodowe, przy czym MSZ sfinansowało w całości koszty uczestnictwa delegatów placówek dyplomatycznych. Obrady podzielone zostały na sesję brytyjską, sesję europejską oraz na pracę w pięciu zespołach problemowych:
Zespół 1 – dzieci, młodzież, edukacja;
Zespół 2 – pracodawcy, związki, ubezpieczenia;
Zespół 3 – integracja, organizacje polonijne, kościół;
Zespół 4 – kryzys, migracja, powroty;
Zespół 5 – margines społeczny, pomoc, przestępczość
W sesji brytyjskiej jako prelegenci wystąpili reprezentanci brytyjskich związków zawodowych oraz polonijni eksperci. Obrady prowadzili na zmianę Jan Mokrzycki (pomysłodawca konferencji) oraz Helena Miziniak, obecny prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii i Tadeusz Pilat, prezydent EUWP. W sobotę delegacja uczestników konferencji, w składzie: Tadeusz Pilat, Roman Śmigielski, Barbara Głuska Trezzani i Andrzej Janeczko, wzięła udział w spotkaniu z Ministrem Radosławem Sikorskim i kibicowała na tarasie Brytyjskiego Parlamentu bydgoskiej ekipie w zawodach wioślarskich z osadami Oxfordu i Cambridge. Materiały konferencji zostały wydane w postaci broszury, której skróconą wersję załączamy do tego listu informacyjnego.

2) Młodzieżowe Dni Polonii Szwedzkiej
W dniach 5 - 7 czerwca Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji zorganizowało po raz kolejny Młodzieżowe Dni Polonijnej Szwedzkiej, połączone z Młodzieżową Konferencją, która odbyła się 7 czerwca. W tych dniach do Sztokholmu zjechała młodzież z różnych miast Szwecji. Reprezentowali oni młodzież z organizacji lokalnych w Malmö, Landskronie, Olofström i Norrköpingu razem ok.120 osób. Młodzież z południa Szwecji w pierwszym dniu swego pobytu zwiedzała stolicę Szwecji pod przewodnictwem znakomitej sztokholmskiej przewodniczki Joanny Janasz, a wieczór spędziła w ”Wesołym miasteczku” Gröna Lund. Drugi dzień ich pobytu 6 czerwca zbiegał się ze Świętem Narodowym Szwecji, młodzież w godzinach południowych wzięła udział w imprezie Otwarcia Sezonu Nawigacyjnego organizowaną poprzez Harcerski Ośrodek Szkierowo-Morski działający przy Niezależnym Hufcu Harcerstwa Polskiego LS ”Kaszuby” w Sztokholmie, podczas której Honorowy Prezes Zrzeszenia Tadeusz A. Pilat odznaczył zasłużonych działaczy ośrodka „Honorowymi Medalami Zrzeszenia”, nadawanym za szczególne zasługi dla Polonii szwedzkiej. Po oficjalnym otwarciu, w którym oprócz przedstawicieli władz Zrzeszenia i Komendanta Hufca LS Kaszuby brali udział przedstawiciele Polskiego Korpusu dyplomatycznego z Konsulem Generalnym Radomirem Wojciechowskim na czele, młodzież i goście zostali zaproszeni na grochówkę, pieczone kiełbaski i pączki oraz na występy. Udział w nich wzięli - prócz przybyłej z południa Szwecji młodzieży - członkowie Zespołu Malwa z Norrköpingu, harcerze z hufca Kaszuby i członkowie Zespołu Piastowie ze Sztokholmu, razem około 200 osób. Transmisje z tych uroczystości zostały nadane przez TVP w programie ”Opowieści wiatru i morza” dniu 20 czerwca br. Następnie młodzież przeniosła się do Rolambshovsparken gdzie nasze Zespoły: Piastowie ze Sztokholmu, Kwiaty Polskie z Malmö i Malwa z Norrköpingu wystąpiły w koncercie świątecznym dla licznie zgromadzonej sztokholmskiej publiczności. Następnie młodzież wzięła udział w świątecznym pochodzie do Skansen, gdzie odbywały się główne uroczystości obchodów Święta Narodowego Szwecji w obecności króla Karola XVI Gustawa, całej rodziny królewskiej, przedstawicieli rządu szwedzkiego, parlamentu i korpusu dyplomatycznego. Wieczorem po powrocie do ośrodka wypoczynkowego w Gålögården odbyła się impreza integracyjna młodzieży, trwająca do późnych godzin nocnych. W trzecim dniu zjazdu odbyła się konferencja młodzieżowa, w której brali udział delegaci z wszystkich organizacji biorących udział w zjeździe. Na konferencji powołano do życia działający przy Zrzeszeniu Zwiazek Młodzieży Polonijnej w Szwecji, wybrany został pierwszy zarząd, który ma opracować statut oraz stworzyć stronę internetowa Związku.

3) XX-Lecie Odrodzenia Związku Polaków w Estonii
W dniach 12-14 czerwca w Tallinie odbyły się obchody XX-Lecia Odrodzenia Związku Polaków w Estonii „Polonia". Na uroczystości, które trwały trzy dni przybyli liczni zaproszeni honorowi goście, przedstawiciele władz miasta Tallina i organizacji polonijnych: Kaia Jäppinen - zastępca mera miasta Tallina, Tomasz Chłoń - Ambasador Rzeczypospolitej w Tallinie, Tadeusz Adam Pilat - Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Roman Śmigielski - Sekretarz Generalny Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Olga Burmakina - przedstawicielka Ministerstwa Kultury, Maria Żeszko - Prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska", Wanda Krukowska – Prezes Związku Polaków na Łotwie, Edward Trusewicz - Sekretarz Związku Polaków na Litwie, Teresa Konopielko - Redaktor Naczelny „Gazety Petersburskiej", Piotr Starzyński - Konsul Rzeczypospolitej w Tallinie, Ryszard Stankiewicz - Prezes Związku Polaków na Łotwie z oddziału „Promień" w Dyneburgu i Żanna Stankiewicz - Dyrektor Domu Polskiego w Dyneburgu.
Obchody XX-lecia ZPE „Polonia" rozpoczęły się 12 czerwca konferencją w sali Matkamaja w Tallinie. W konferencji udział wzięli wszyscy wyżej wymienieni honorowi goście, przedstawiciele innych miast Estonii oraz przedstawiciele związków mniejszości narodowych w Estonii. Zgromadzonych gości przywitała Prezes Związku Polaków w Estonii „Polonia" Pani Halina Kisłacz, głos zabrali Ambasador RP w Tallinie Pan Tomasz Chłoń i Prezydent EUWP Pan Tadeusz Adam Pilat. Tematem spotkania była rola Polonii w życiu kulturowym Republiki Estońskiej. Głos zabrali też wszyscy przedstawiciele władz oraz pozostali goście. Następnie zasłużonym działaczom zostały wręczone dyplomy i pamiątkowe talerze z wizerunkiem narodowego symbolu Estonii. Prezes ZPE „Polonia" Pani Halina Kisłacz przeczytała referat o działalności Polaków w Estonii w ciągu minionych ostatnich dwudziestu lat, po czym odpowiadała na pytania zgromadzonych gości. Po pierwszej części konferencji można było obejrzeć wystawę zdjęć, obrazów, rękodzieł (rzeźby strojów ludowych), ręcznie malowanych wyrobów szklanych, a także wystawę rysunków dzieci i młodzieży. Rękodzieła wykonane przez Polaków w Estonii wzbudziły ogromne zainteresowanie i zachwyt gości. 13 czerwca, w sobotę, na placu przed kościołem rzymsko-katolickim św. Piotra i Pawła, przy ulicy Vene 18, zebrały się wszystkie Zespoły Polonijne i pozostałych zaproszonych mniejszości narodowych. Wspólnym pochodem z flagami i polskimi pieśniami ludowymi zespoły przemaszerowały głównymi brukowanymi uliczkami dolnego starego miasta na plac ratuszowy. Na głównym placu ratuszowym czekała scena z dużym transparentem: „XX-LECIE ODRODZENIA ZWIĄZKU POLAKÓW W ESTONII „POLONIA". W obchodach na Placu Raekoja uczestniczyło wielu zebranych gości oraz tłumy turystów zwiedzających w tym dniu średniowieczny Tallinn. Do zgromadzonych na placu ratuszowym przemówili kolejno: Prezes ZPE „Polonii" Halina Kisłacz, Prezydent EUWP Tadeusz Adam Pilat i Ambasador RP w Tallinie Tomasz Chłoń. Po uroczystym przemówieniu rozpoczął się przeszło dwugodzinny koncert z tańcami ludowymi i pieśniami. Wystąpiły zespoły: „Kukułeczka" i „Jutrzenka" z Łotwy, „Polonez", „Koleżanki" i „Lajkonik" z Estonii. Wystąpiły również zespoły ukraińskiej mniejszości narodowej -- „Nadwieczerie" i czuwaskiej mniejszości narodowej - „Palan". Występy filmowały Telewizja Estońska i Telewizja Białostocka, która zebrała mnóstwo wywiadów i opinii. Po obiedzie większość z uczestników koncertu została zaproszona przez gospodarzy „Lajkonika" do siedziby Związku Polaków w Estonii.
14 czerwca w niedzielę uczestnicy zarówno konferencji jak i festiwalu udali się na uroczystą mszę świętą poświęconą obchodom Bożego Ciała, celebrowaną przez biskupa Estonii Philipa Jourdana. Podczas mszy świętej wystąpił chór „Jutrzenka" z Łotwy, a lekcję odczytał Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Za wspaniałe pieśni w wykonaniu Zespołu „Jutrzenka" podziękował biskup Philip Jourdan. Obchody zakończyły się wspólnym obiadem, rozdaniem upominków i wzajemnymi podziękowaniami oraz słowami uznania dla wszystkich biorących udział w obchodach XX-Lecia.

4) Posiedzenie sekretariatu EUWP
W dniach 19-21 czerwca odbyło się w Warszawie zebranie sekretariatu EUWP. W posiedzeniu udział wzięli: Tadeusz Pilat, Helena Miziniak, Aleksander Zając, Roman Śmigielski, Emilia Chmielowa i Edward Trusewicz. W czasie posiedzenia dokonano podsumowania konferencji w Londynie oraz omówiono sprawy VII Zjazdu EUWP, młodzieży i NOEMP-u, spotkań regionalnych, sprawy członkowskie i statutowe, podjęto decyzję w sprawie przyznania Dyplomów Honorowych EUWP. Omówiono system finansowania i rozliczeń oraz kalendarium imprez.

5) Święto Polonii Węgierskiej
W dniu 27 czerwca w Budapeszcie odbyły się obchody Dnia św. Władysława patrona osiadłej na Węgrzech Polonii. Rozpoczęła je msza święta w kościele polskim p.w. „Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych” celebrowana przez księdza dr Nándora Takácsa biskupa Diecezji w Székesfehérvár w asyście proboszcza Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Leszka Kryży SChr. oraz ks. Marka Wojtonisa, Lazarysty pełniącego posługę kapłańską na Węgrzech. Święto kontynuowano w pobliskim parku na pikniku polonijnym, a jego prowadzenie objęli Kitti Bekker (absolwentka OSP z Monoru) i Marcin Gałka-Walczykiewicz (znany polski aktor). Wśród gości, którzy zaszczycili uroczystość byli: pan minister Jan Borkowski sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, ksiądz biskup Diecezji w Székesfehérvár dr Nándor Takács, pan senator RP Piotr Zientarski, pan István Tarlós poseł Zgromadzenia Narodowego Węgier - patron honorowy święta, pan Tadeusz Pilat prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, pani Barbara Rud Pełnomocnik Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, pan radca Marcin Sokołowski Konsul Rzeczypospolitej Polskiej na Węgrzech, pan Antal Paulik wicedyrektor departamentu ds. Mniejszościowych i Etnicznych Urzędu Rady Ministrów Republiki Węgierskiej, ksiądz Leszek Kryża proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech, pani Ilona Ékes honorowa przewodnicząca Związku Kobiet na Węgrzech. Obecni byli przedstawiciele samorządów mniejszości polskiej i Polonia m.in. z Székesfehérvár, Szolnoku, Szentendre, Tata, Győr, Kaposvár, ośmiu miejscowości woj. BAZ, Egeru, Budapesztu, Tatabanya, Pazmand, Monor, Gödöllő, Pécsu, Szegedu, Érdu, z kilku miejscowości nadbalatońskich i członkowie najważniejszych organizacji polonijnych, dyrektorzy instytucji polonijnych i liczni reprezentanci mediów. Ze szczególną radością powitano pana Lajosa Verbai burmistrza X dzielnicy Budapesztu, dzięki któremu święto nabrało nadzwyczajnego blasku, a także przyjaciół Węgrów, a zwłaszcza Polonofilów. Słowa podziękowania skierowano do darczyńców: Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Samorządu X dzielnicy Budapesztu, Ministerstwa Obrony Narodowej Republiki Węgierskiej, Fundacji na rzecz Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Węgrzech.
Pani dr Halina Csúcs Lászlóné przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech byłą gospodynią tegorocznego święta. W części oficjalnej pikniku przemówili zaproszenie goście oraz odbyło się uroczyste przekazanie nagród: „Świętego Władysława” i „Zasłużony dla węgierskiej Polonii”, a ich laureatami zostali: nagrody św. Władysława dr Tibor Szép - Polonofil i wielki przyjaciel Polaków, dr József Dobos lekarz, opiekun medyczny kajakarskiej węgierskiej ekipy olimpijskiej, pan dr András Laczkó, pani Porós Andrásné przewodnicząca Wojewódzkiego Samorządu Mniejszości Polskiej w woj. Borsod-Abaúj-Zemplén i Chór św. Kingi, którym kieruje dyrygent pan Sylvester Rostetter. Uroczystości towarzyszyły wystawy: „Solidarność - Opozycja i Kultura w Polsce 1980 - 1989” oraz „Polskie i węgierskie plakaty wyborcze z roku 1989”, a także rozmowa przy okrągłym stole o kształtowaniu się życia Polonii węgierskiej po zmianach ustrojowych w Europie Środkowej z udziałem znanych Polonofilów, przedstawicieli tutejszych elit intelektualnych panów: Istvána Kovácsa, Kiss Gy. Csaba, Laszló Balogha, Konrada Sutarskiego, Antala Paulika, Tibora Szépa i pani Ewy Rónay. Obrady prowadził pan Attila Szalai .Na scenie wystąpiły chóry polonijne: kameralny „Akord” z Győr i św. Kingi z Budapesztu, a także uczniowie z Szentendre z tamtejszego oddziału Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej na Węgrzech, którzy przedstawili inscenizację bajki „Złota rybka znad Bałtyku”, oraz gościnnie zespół „Złote Łany” z Bożnowa pod Wrocławiem. Gościem specjalnym pikniku była „Grupa Furmana”, która na tę okazję zjechała do Budapesztu z Polski.
Również w Dniu święta węgierskiej Polonii w godzinach popołudniowych w Ambasadzie RP w Budapeszcie odbyło się spotkanie przedstawicieli Polonii i gości zaproszonych na obchody z Marszałkiem Sejmu RP panem Bronisławem Komorowskim w asyście pani Joanny Stempińskiej Ambasadora RP na Węgrzech. W tym roku węgierska Polonia obchodziła swoje święto po raz czternasty. Od roku 1996 jej patronem jest św. Władysław wnuk Mieszka II - z matki Polak, a z ojca Węgier, który królem Węgier został około 1077 r.

6) Uroczyste obchody XX-lecia Odrodzonego Senatu RP
3 lipca 2009 r. w Senacie odbyły się obchody XX-lecia odrodzonego Senatu. Z tej okazji Izba zebrała się na swoim uroczystym 37. posiedzeniu w sali posiedzeń Sejmu - miejscu pierwszego posiedzenia Senatu I kadencji w 1989 r.
Przywrócenie Senatu było jednym z postanowień porozumienia zawartego przez władze PRL i opozycję solidarnościową w wyniku rozmów Okrągłego Stołu. Porozumienie to przewidywało ponadto przeprowadzenie wolnych wyborów do Senatu. Wybory do Sejmu miały być częściowo wolne - opozycja mogła bowiem walczyć tylko o 35% mandatów poselskich. Wybory do Senatu, które były pierwszymi wolnymi wyborami nie tylko w powojennej Polsce, ale również w całym bloku komunistycznym, odbyły się - wraz z wyborami do Sejmu - 4 czerwca 1989 r. Przyniosły sukces "Solidarności". Jej kandydaci zdobyli 99 na 100 miejsc w Senacie.
W uroczystym posiedzeniu wzięli udział m.in. byli prezydenci Lecz Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki, marszałkowie Senatu poprzednich kadencji Alicja Grześkowiak i Longin Pastusiak, wicemarszałkowie Sejmu Ewa Kierzkowska i Jerzy Szmajdziński, senatorowie wszystkich kadencji i przedstawiciele Polonii, a wśród nich: Helena Miziniak - Prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, Frank Spula - Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, Tadeusz Pilat - Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych i Aleksander Zając - Wiceprezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Wśród gości znaleźli się ponadto nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, prezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Jezierski, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, a także reprezentanci rządu i organizacji pozarządowych.
Uroczyste posiedzenie otworzył marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który stwierdził, że odrodzenie Senatu jest symbolem powrotu Polski do rodziny wolnych narodów i suwerennych państw. Jak powiedział, 20 lat temu Polacy w wyborach 4 czerwca 1989 r. za pomocą kart do głosowania rozbili porządek komunistyczny w Polsce, a innym narodom Europy Środkowowschodniej wskazali drogę do wolności i demokracji. "Te kartki wyborcze miały ciężar kamieni, pod którymi załamał się system komunistyczny. Polacy w wolnych i demokratycznych wyborach powołali do życia Senat. (...) Wynik czerwcowych wyborów był dla ówczesnej władzy szokiem. W Senacie ruch Solidarności otrzymał 99 na 100 możliwych mandatów. Wybory te dobitnie pokazały władzy, po której stronie stanęło polskie społeczeństwo" - podkreślił marszałek Senatu.
Zdaniem marszałka, jubileusz jest okazją do podkreślenia trwałej pozycji prawno-ustrojowej Senatu, który odgrywa ważną rolę w strukturze władzy w Polsce. Przypominając o dokonaniach Senatu i jego najważniejszych inicjatywach, które przyczyniły się do budowania zrębów demokratycznego państwa, wymienił m.in. błyskawicznie przygotowaną reformę samorządową. Mówił także o miejscu Senatu w dziele przywracania pamięci historycznej. Przypomniał m.in., że Senat wyszedł z inicjatywą uchwalenia ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego w latach 1944-1956. To z Senatu wyszły również ustawa o przywróceniu święta Konstytucji 3 maja i nowela tzw. ustawy kombatanckiej, przyznająca uprawnienia kombatantów ofiarom grudnia 1970 r. na Wybrzeżu.
"W ciągu minionych 20 lat polityczne znaczenie Senatu się zmieniało. Jestem przekonany, że dotychczasowy dorobek Izby oraz podejmowane coraz to nowe inicjatywy są niekwestionowane i potrzebne" - podkreślił marszałek B. Borusewicz.
Na zakończenie powiedział: "Ten dzień jest dla mnie szczególny z powodów osobistych. Czuję się głęboko wzruszony, stojąc przed państwem jako marszałek Senatu wolnej i demokratycznej Polski. (...) w najśmielszych marzeniach nie mogłem przypuszczać, że nadejdzie taki dzień jak dzisiejszy, że będę spełniał tak zaszczytną rolę. Walkę o wolność wygraliśmy dzięki marzeniom i dążeniom milionów Polaków. Dziękuję im za to.".
Marszałek podziękował wszystkim senatorom, którzy tworzyli Izbę w ciągu dwudziestolecia, angażowali się w jej kreowanie, budowanie autorytetu i zaufania do Senatu. Słowa podziękowania skierował także do swoich poprzedników, marszałków: Andrzeja Stelmachowskiego, Augusta Chełkowskiego, Adama Struzika, Alicji Grześkowiak i Longina Pastusiaka, a także do wszystkich pracowników Kancelarii Senatu.
Podczas posiedzenia list prezydenta L. Kaczyńskiego (senator I kadencji) odczytał szef jego kancelarii P. Kownacki.
Jak napisał prezydent, wkład Senatu w budowanie demokracji w Polsce jest ogromny. Jego zdaniem, Izba jest nadal niesłychanie ważnym ogniwem stanowienia prawa. "Senat wniósł ogromny, nie dający się przecenić wkład w budowanie demokracji i praworządności, w umacnianie gmachu niepodległej Rzeczypospolitej. Jestem dumny, że dane mi było uczestniczyć w tym dziele, że z woli wyborców mogłem zasiadać wśród senatorów pierwszej kadencji odrodzonej izby wyższej" - napisał prezydent L. Kaczyński
Prezydent podkreślił, że "wbrew głosom domagającym się z różnych powodów jego likwidacji Senat jest niesłychanie ważnym ogniwem stanowienia prawa i kontrolowania jego poprawności". Jego zdaniem, w procesie ustawodawczym Senat pełni funkcję izby refleksji i ta spokojna refleksja jest naszemu krajowi bardzo potrzebna. Jak ocenił prezydent, przywrócenie Senatu było jednym z kamieni milowych na polskiej drodze do niepodległości i demokracji. Podkreślił także, że miażdżące zwycięstwo "Solidarności" w wyborach do Senatu 4 czerwca 1989 r. "było symbolem zwycięstwa tych wszystkich, którzy walczyli o suwerenną i demokratyczną Polskę".
Jak mówił były prezydent L. Wałęsa, "dobrze, że są okrągłe rocznice", bo można wtedy zobaczyć, jak wiele udało się temu pokoleniu, jak finezyjnie została zakończona epoka podziałów i rozpoczęła się epoka wielkiej szansy na pokój, rozwój i dobrobyt. "Zadziwiliśmy świat zwycięstwem, ciąg dalszy jest możliwy" - powiedział.
Miejsce Senatu jest utrwalone, polski system dwuizbowy ma sens - mówił podczas uroczystego posiedzenia były prezydent A. Kwaśniewski, który podziękował Senatowi za 20 lat pracy. Jak zaznaczył, są powody do dumy. Ale należy się też zastanowić, jak powinien wyglądać Senat i jak powinna kształtować się polska demokracja przez kolejne dekady. Ocenił, że bardzo ważne jest wzmacnianie społeczeństwa demokratycznego.
Podczas posiedzenia głos zabrali także marszałkowie IV i V kadencji – prof. Alicja Grześkowiak i prof. Longin Pastusiak.
Przed rozpoczęciem uroczystego posiedzenia marszałek B. Borusewicz jednej z senackich sal nadał imię zmarłego na początku kwietnia 2009 r. marszałka Senatu I kadencji Andrzeja Stelmachowskiego. Uchwałę w tej sprawie podjęło Prezydium Senatu 19 czerwca br. W imieniu rodziny marszałka A. Stelmachowskiego "wdzięczność za tę wielką pamiątkę, pomnik polityków dla polityka" wyraził syn Zbigniew Stelmachowski.

7) Sytuacja w TVP Polonia
W związku z naszym listem z dnia 10 lutego br. w którym wyrażaliśmy zaniepokojenie sprawą finansowania TV Polonia, otrzymaliśmy odpowiedź od Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, pana Witolda Kołodziejskiego oraz jego oświadczanie w tej sprawie, w którym pisze m.in. :

W związku z drastycznym ubytkiem wpływów abonamentowych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na 2009 rok określiła dla Telewizji Polskiej SA ich poziom w wysokości 314 mln zł (na finansowanie wszystkich programów telewizji publicznej). Kwota ta jest niższa, w porównaniu do wpływów przekazanych Spółce w 2008 r o ponad 25% (tj. o 107 mln zł) i w 2007 roku o 39% (tj. o blisko 200 mln zł). Tak poważnie ograniczony poziom środków dla TVP SA na rok bieżący spowodował, iż Krajowa Rada nie wydzieliła, jak w latach poprzednich, minimalnej kwoty na finansowanie kosztów rozpowszechniania programu dla odbiorców za granicą - TVP Polonia. Ostatnio polska prasa podaje, że po kolejnym puczu w TVP reformą miedzy innymi TV Polonia, ma się zająć nasz słynny mistrz olimpijski, Robert Korzeniowski. TVP Polonia ma zostać zredukowana z niezależnego dotychczas kanału do formy redakcji zależnej od wspólnego budżetu. Cool VIII Międzynarodowa Konferencja Polonijna w Szczecinie
Przypominamy uprzejmie, że Ośrodek Studiów i Badań Polonijnych Uniwersytetu Szczecińskiego i Europejska Unia Wspólnot Polonijnych organizują w Szczecinie w dniach 19- 21 listopada 2009 r. VIII Międzynarodową Konferencję Polonijną - „Polacy w wielokulturowości Kresów Wschodnich”. Kresy Wschodnie - nazwa ta dla wielu pokoleń Polaków stanowi słowa magiczne, budzące wiele emocji. Wrosła ona w dzieje kultury, w dzieje społeczne, religijne i polityczne nie tylko narodu polskiego i nie tylko katolików. Także współcześnie funkcjonuje ona w świadomości wielu ludzi. Granice polityczne zmieniały się na tamtych terenach niejednokrotnie, dzieląc i łącząc Polaków, ale także dzieląc i łącząc Polaków i przedstawicieli innych narodowości i wyznań, zamieszkujących Kresy Wschodnie. Wielokulturowa mozaika, która zawsze tam występowała, przybierała różne postaci: od współpracy i wzajemnego przenikania do wykluczania i skrajnych form nacjonalizmu. Celem konferencji jest pokazanie całego wachlarza form wielokulturowości i towarzyszących im procesów, w jakich uczestniczyli i przede wszystkim w jakich uczestniczą współcześnie Polacy na Kresach Wschodnich. Chcielibyśmy, by przedstawiono ich obraz oraz uwarunkowania społeczne, kulturowe, polityczne, etniczne i religijne. Organizatorzy zapraszają do udziału w konferencji i podzielenia się swoimi refleksjami na ten temat przedstawicieli różnych dyscyplin nauki: socjologii, etnologii, kulturoznawstwa, historii, literaturoznawstwa, językoznawstwa, pedagogiki, psychologii i politologii. Zależy im również na wypowiedziach przedstawicieli praktyki, którzy są bezpośrednio zaangażowani w działalność na Kresach Wschodnich. Ważne również będą głosy reprezentantów innych narodowości i wyznań, związanych z tymi terenami. Koszty uczestnictwa w konferencji wynoszą 650 zł (3 noclegi, 3 śniadania, 3 obiady, 2 kolacje, druk referatów). Formularz zgłoszenia należy przesłać na adres red. Leszka Wątróbskiego w terminie do 30 września 2009 roku z dopiskiem Konferencja „Polacy w wielokulturowości Kresów Wschodnich”. Teksty referatów i wystąpień należy dostarczyć w wersji elektronicznej w edytorze MS Word w terminie do 30 września 2009.
Wszelkich informacji o konferencji udziela: red. Leszek Wątróbski, Ośrodek Studiów i Badań Polonijnych Uniwersytetu Szczecińskiego, ul. Jana Pawła II 31 (p.018), 40-453
Szczecin; tel/fax (+48 91) 444 1434, e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna -> Polonia Bułgarska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin