Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna PSKO - Forum dyskusyjne
Forum Polonii Bułgarskiej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

KROTKO

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna -> Polonia Bułgarska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elik
*****



Dołączył: 28 Paź 2005
Posty: 191
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia

PostWysłany: Śro 8:34, 17 Maj 2006    Temat postu: KROTKO

Krótko
Osiedlanie w krajach Unii stało się łatwiejsze
Pięć lat legalnego przebywania w jednym z krajów UE wystarczy, by obywatele innych państw członkowskich mogli tam uzyskać prawo stałego pobytu; gwarantują to obowiązujące od początku maja przepisy - przypomniała Komisja Europejska.
Nowe przepisy ułatwiają procedury obywatelom UE, którzy chcą zamieszkać w innym kraju członkowskim. By zostać nie dłużej niż trzy miesiące, wystarczy zgłosić się z dowodem osobistym lub paszportem do rejestracji.
Żeby móc zamieszkać na dłużej, nie będą już potrzebne pozwolenia na pobyt - ale przy rejestracji trzeba będzie udowodnić, że posiada się środki na utrzymanie - na przykład pracę albo emeryturę. Trzeba także będzie przedstawić dowód ubezpieczenia zdrowotnego.
Nowa dyrektywa ułatwia także osiedlanie się członkom rodzin osób, które już mieszkają w którymś z krajów UE lub mają zamiar się przenieść. W takiej sytuacji również będzie konieczne przedstawienie informacji o źródłach utrzymania członków rodziny.
Nowe przepisy dotyczą również osób w związkach partnerskich i nieformalnych.
Nowe przepisy wprowadzają także wzmocnioną ochronę przed wydaleniem, zwłaszcza wobec nieletnich i osób przebywających od wielu lat w danym państwie. Osoba będzie mogła być wydalona jedynie w wyjątkowych okolicznościach związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa kraju.
Jednolite zasady egzekwowania odpowiedzialności cywilnej
Obradujący w Luksemburgu ministrowie sprawiedliwości państw Unii Europejskiej przyjęli jednolite zasady transgranicznego egzekwowania odpowiedzialności cywilnej z tytułu czynów zabronionych.
Decyzja ministrów ułatwi uzyskiwanie rekompensat przez poszkodowanych w wypadkach drogowych, ale także przez użytkowników wadliwych urządzeń technicznych lub konsumentów zepsutej żywności.
Jak ustalono w Luksemburgu, sprawy z tytułu odpowiedzialności cywilnej będą rozpatrywane zgodnie z prawem państwa, na którego terytorium wyrządzono szkodę. Jeśli zatem cudzoziemski kierowca spowoduje w Niemczech wypadek, ewentualne odszkodowanie zasądzane będzie według prawa niemieckiego. W przypadku bezpodstawnego wzbogacenia - na przykład w rezultacie przekazania pieniędzy na niewłaściwe konto za granicą - rozstrzygać będzie prawo państwa, w którym znajduje się to konto.
Rząd przyjął projekt ustawy o spółdzielni europejskiej
Rząd przyjął projekt ustawy o spółdzielni europejskiej, która ma być nową formą prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne lub prawne pochodzące, z co najmniej dwóch państw.
Projekt wprowadza do polskiego porządku prawnego nową formę prowadzenia działalności gospodarczej, jaką jest spółdzielnia europejska. Jej członkami muszą być osoby fizyczne lub prawne pochodzące z różnych, (co najmniej dwóch) państw członkowskich. Projekt stanowi wykonanie prawa Unii Europejskiej.
Spółdzielnia europejska, "jako trans graniczna forma działalności będzie dla przedsiębiorców zagranicznych atrakcyjną formą inwestowania w Polsce". Spółdzielnie europejskie będą miały także dodatkowe możliwości rozwoju, w tym możliwość dokapitalizowania funduszami zewnętrznymi poprzez m.in. emisje obligacji. Polskie spółdzielnie nie mają takiej możliwości.
Projekt przewiduje możliwość przeniesienia siedziby spółdzielni do innego państwa UE bez konieczności likwidacji działalności. Również polskie spółdzielnie będą mogły przekształcić się w spółdzielnie europejskie przy udziale partnerów z innych państw członkowskich.
Zgodnie z projektem, spółdzielnia europejska ma podlegać wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego na podobnych zasadach jak polska spółdzielnia. Podmiot nie zostanie zarejestrowany, jeśli nie zostaną ustalone zasady udziału pracowników w jego zarządzaniu, m.in. sposób wyboru przedstawicieli pracowników.
W zależności od wybranego sposobu zarządzania, spółdzielnia europejska może posiadać zarząd i radę nadzorczą lub tylko radę administracyjną.
Cztery stare kraje UE od maja otworzyły rynki pracy dla Polaków
Od 1 maja Hiszpania, Portugalia, Grecja i Finlandia w pełni otworzyły swoje rynki pracy dla Polaków i obywateli innych nowych unijnych państw Europy Środkowowschodniej. W ten sposób dołączyły do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji, które w ogóle nie wprowadziły ograniczeń na swych rynkach pracy po rozszerzeniu Unii 1 maja 2004 roku.
Niemcy i Austria przedłużają restrykcje o kolejne trzy lata. Pozostałe z piętnastu starych krajów Unii nie otworzą w pełni swoich rynków pracy dla przybyszów z nowych państw członkowskich, ale chcą jednocześnie znosić ograniczenia w sektorach, gdzie brakuje im rąk do pracy.


Źródło : MSZ RP
Sofia
16 maja 2006 r.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Śro 18:13, 14 Mar 2007    Temat postu:

Znowu ktos celowe wprowadza do naszego Forum te bzdety
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna -> Polonia Bułgarska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin